تاریخ انتشار: 97-05-10 08:05:18 چهارشنبه
نمایش: (122)

سوداگران به پیشواز تحریم رفتند

چند سالی است که فعالان بازار لوازم یدکی خودرو از رکود آن می‌گویند. آنها معتقدند کاهش سطح درآمد مردم منجر شده تا صاحبان خودرو به جای تعویض قطعات، آنها را تعمیر و دوباره استفاده کنند؛ اگرچه این عملکرد ممکن است خطرهای جانی و زیست‌محیطی زیادی برای افراد و کشور داشته باشد.

قطعه‌سازان در گفت‌وگو با «گسترش صنعت» از کمبود مواد اولیه و ترخیص نشدن قطعات منفصله گفتند. حال باید دید آیا این امر بر وضعیت بازار لوازم یدکی خودرو نیز تاثیری داشته است یا خیر؟

قطعات دپوشده در گمرکات
سید مهدی کاظمی، سخنگوی اتحادیه صنف فروشندگان لوازم یدکی، درباره وضعیت بازار قطعات یدکی خودرو با توجه به شرایط تحریم احتمالی گفت: از زمانی که نرخ ارز افزایش پیدا کرد به همان نسبت واردات قطعات نیز کاهش یافت. بسیاری از فعالان این بازار نتوانستند قطعات مورد نیاز بازار را وارد کنند. مسئله دیگر مشکلات گمرک است.
وی ادامه داد: اگر دولت از تولیدکنندگان و شرکت‌های بازرگانی فعال در این حوزه حمایت کند در آینده کمبودی در بازار نخواهیم داشت.
وی در این باره افزود: اگر امروز که شرایط مهیاتر است مواد اولیه مورد نیاز تولیدکننده داخلی و قطعات بدون تولید مشابه وارد شود در چند ماه آینده بازار لوازم یدکی با مشکل روبه‌رو نخواهد شد. هم‌اکنون تا حدودی با کمبود عرضه روبه‌رو هستیم و برخی قطعات اساسی و پرمصرف در بازار کمتر وجود دارد زیرا واردکنندگانی که در آغاز سال یا حتی پیش از سال ۹۷ با دلار ۴ هزار و ۲۰۰ و ۳ هزار و ۵۰۰ تومان قطعه وارد کرده بودند محصولات‌شان در گمرک دپوشده و ترخیص نمی‌شوند.
این عضو هیات‌مدیره اتحادیه لوازم یدکی خودرو تاکید کرد: اگر همان قطعات اجازه ترخیص بگیرند برای چند ماه بازار اشباع خواهد بود.


درخواست همکاری
کاظمی در پاسخ به این پرسش که کمبود بیشتر در بخش قطعات داخلی است یا خارجی، گفت: بخشی از مواد اولیه مورد نیاز قطعات ساخت داخل، وارداتی بوده و اجازه ترخیص از گمرک را ندارند. این امر به افت تولید و کاهش قطعات در بازار منجر شده است. از سوی دیگر، با ممنوع شدن محصولات و تخصیص نیافتن ارز به آنها در بخش قطعات خارجی نیز با مشکل روبه‌رو هستیم. بنابراین، چالش در هر دو بخش است.
وی با تاکید بر همکاری اتحادیه با دولت گفت: اگر دولت حمایت کند اتحادیه می‌تواند قطعات اساسی را وارد و بازار را مدیریت کند.
او افزود: شرکت‌های بازرگانی دارای ظرفیت و اعتبار در بین صنعتگران خارجی هستند. آنها می‌توانند قطعات مورد نیاز را از طریق اعتباری که دارند تامین کنند. 
سخنگوی اتحادیه بازار لوازم یدکی خودرو با اشاره به خودروهای در حال تردد ادامه داد: امروز بیش از ۲۰ میلیون خودرو در کشور تردد دارد و اگر خودروهای جدید را از این آمار کنار بگذاریم آمار آنهایی که به قطعه نیاز دارند، بالا است.


ادامه فعالیت بدون تخصیص ارز
کاظمی با اشاره به اینکه اگر دولت کمبود ارز دارد فعالان این حوزه می‌توانند بدون اختصاص یافتن ارز قطعات مورد نیاز را وارد کنند، گفت: اتحادیه درخواست دارد دولت بدون تخصیص ارز به فعالان بازار اجازه واردات دهد. به طور قطع آنها می‌توانند از راه‌های دیگر بازار را تامین کنند. تنها ممکن است قیمت‌ها تا حدودی افزایش یابد اما مشکل کمبود نخواهیم داشت. او افزود: همکاری این افراد با همتایان بین‌المللی خود حتی بدون انتقال ارز می‌تواند ادامه پیدا کند. این فعال بازار قطعات یدکی به خودروهای تجاری و سنگین اشاره کرد و گفت: در بخش خودروهای سنگین مانند اتوبوس‌ها و کامیون‌ها که بیشتر در حوزه حمل‌ونقل مسافر و کالا فعالیت دارند نیز ضروری است که قطعات تامین شود. کاظمی در پایان تاکید کرد: اتحادیه تلاش می‌کند بازار دچار کمبود نشود و شرط آن نیز این است که دولت همراهی و حمایت کند.


 تشنه نگه‌داشتن بازار
«گسترش صنعت» در ادامه به سراغ مهدی ستوده، فعال بازار لوازم یدکی رفت و وضعیت عرضه و تقاضا را از مجرای بازاریان پیگیری کرد. او در این باره گفت: آینده بازار قطعات لوازم یدکی قابل پیش‌بینی برای چند ماه نیست. امروز بین عرضه و تقاضا تناسبی وجود ندارد. قطعات مورد نیاز در بازار وجود دارد اما آمار زیادی نیست.
او ادامه داد: مشخص نیست فعالان این حوزه چقدر در انبارها کالا دپو کرده‌اند. فروشنده خرید محدود دارد. از این رو، نمی‌تواند دقیق اعلام کند محصولات موجود در بازار و انبارها چقدر است. باید دید شرکت‌های واردکننده و توزیع‌کننده تا چه اندازه محصول دپوشده دارند. وی درباره برخی برخوردها در این بازار گفت: توزیع‌کنندگان بازار را تشنه نگه داشته‌اند. قیمت‌ها نیز در حال افزایش است. در نتیجه، آنها می‌توانند از این فضا سود بیشتری به‌دست آورند. این فعال بازار تصریح کرد: نگرانی از آینده سبب شده تا تقاضا بیشتر شود حتی با وجود اینکه قیمت‌ها افزایش یافته است. کمبود قطعه و قیمت‌های افسارگسیخته بازار را آشفته کرده و هر کس خود نرخ محصول را تعیین می‌کند به طوری که می‌توان گفت امروز قیمت‌ها ۲ برابر شده است.
ستوده در پاسخ به این پرسش که آیا اتحادیه نظارت ندارد، گفت: نمی‌توان اعتراض کرد زیرا شرکت‌های بازرگانی اعلام می‌کنند محصول را با ارز برای مثال، ۸ هزار تومانی وارد کرده‌اند و نمی‌توانند ارزان‌تر به فروش برسانند.


 سخن آخر
در ادامه، «گسترش صنعت» این موضوع را از یکی از واردکنندگان و توزیع‌کنندگان قطعات نیز پیگیری کرد. یکی از فعالان این حوزه با بیان اینکه تحریم‌ها آغاز نشده اما افراد به پیشواز آن رفته‌اند و قیمت‌ها را افزایش داده‌اند اعلام کرد حاضر به گفت‌وگو نیست. فعالان صنعتی در بسیاری از بخش‌ها عنوان می‌کنند بدون تخصیص ارز به واردات و فعالیت در این عرصه می‌توانند ادامه دهند و اقلام ضروری را وارد کنند به شرط آنکه ممنوعیت‌ها برداشته شود. حال پرسش این است که چرا پیش‌تر به این کار مبادرت نمی‌کردند؟