تاریخ انتشار: 97-08-09 07:08:44 چهارشنبه
نمایش: (135)

حمایت قطعه‌سازان از وزیر پیشنهادی صنعت، معدن و تجارت

نایب‌رئیس انجمن سازندگان قطعات و مجموعه‌های خودرویی گفت: رضا رحمانی به سبب سال‌ها حضور در کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی، علاوه‌بر آشنایی کامل با این بخش، اعتقاد راسخی به تصمیم‌گیری‌ها از طریق مشورت با نخبگان و برگزیدگان علمی و اقتصادی دارد.

به گفته وی در صورت نشستن بر صندلی وزارت، تعامل با مجلس و استفاده از متخصصان داخلی در وزارتخانه را در دستور کار خود قرار می‌دهد.

وزیر تازه نفس، با دانش و پرانگیزه
به‌گزارش خبرخودرو، شاپور سامعی درباره حضور رضا رحمانی وزیر پیشنهادی دولت در وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: به نظر می‌رسد یکی از شاخصه‌های انتخاب رحمانی ازسوی رئیس‌جمهوری برای تصدی وزارت صنعت، معدن و تجارت اشراف کامل او بر مشکلات صنایع و داشتن راهکارهای مناسب است.
وی تصریح‌کرد: در شرایط حساس کنونی که اقتصاد کشور با تحریم‌های ظالمانه‌ای روبه‌رو شده با پذیرفتن این مسئولیت بزرگ، با ارائه برنامه‌ها، رحمانی آمادگی لازم برای رای اعتماد از مجلس شورای اسلامی را دارد. امید است در این راستا نمایندگان مجلس شورای اسلامی با رای خود شرایط ورود وزیر تازه نفس، با دانش و پرانگیزه را به تیم اقتصادی دولت برای تقویت بیشتر فراهم کنند.

روزنه امید قطعه‌سازان
رئیس هیات‌مدیره انجمن سازندگان قطعات و مجموعه‌های خودرویی با امیدبخش خواندن حضور وزیر پیشنهادی صنعت اظهارکرد: در نشست انجمن قطعه‌سازان بر این نکته تاکید داشتم که انتخاب رضا رحمانی برای صنعت کشور امیدبخش است. از این‌رو، در این شرایط بحرانی تنها روزنه امید قطعه‌سازان حضور وی در وزارت صنعت، معدن و تجارت است زیرا وی علاوه‌بر فعالیت‌های چندین ساله در مجلس شورای اسلامی، ریاست کمیسیون صنایع مجلس شورای اسلامی را نیز برعهده داشته بنابراین می‌تواند با همگرایی بین مجلس و دولت، مشکلات صنعت و تولید، به‌ویژه قطعه‌سازان را برطرف کند. سیدمرتضی مرتضوی اظهارکرد: پیشینه و تجربه کاری رحمانی در مجلس شورای اسلامی می‌تواند تاثیر زیادی بر صنعت خودرو داشته باشد زیرا بخشی از معضلات و مشکلات صنعت، چه در صنعت قطعه و چه در سایر صنایع، باید از سوی مجلس رفع شود و رحمانی قادر است اتحاد بین مجلس و دولت در صنعت را سریع‌تر برقرار کند.
وی درباره انتظار قطعه‌سازان از وزیر جدید صنعت، معدن وتجارت نیز گفت: رحمانی در اقدامی بزرگ که در صحبت‌های خود به آن اشاره کرد، اختصاص طبقه دهم وزارتخانه به بخش خصوصی را مطرح کرده است. بخش خصوصی، به‌ویژه صنعت قطعه ۱۵۰۰عضو در سال۱۳۷۳ داشت که این رقم درحال‌حاضر به حدود ۷۴۷عضو و حدود ۴۰۰ فعال کاهش یافته است. این آمار نشان از روند رو به کاهش فعالان صنعت قطعه دارد؛ بنابراین ضروری است کمک ویژه‌ای برای بقای صنعت انجام دهند تا صنعتگران بتوانند از گرفتاری‌ها، معضلات و مشکلاتی که برای آنها پیش آمده عبور کنند.
این فعال صنعت قطعه کشور درباره پیشنهاد انجمن به وزیر برای رفع مشکل قطعه‌سازان افزود: به وزیر پیشنهاد می‌شود با پرسش از درون صنعت قطعه و انجمن، مشاوری در کنار خود از این صنعت داشته باشد. وی می‌تواند با پرسش از اعضا و شناخت فردی آگاه در صنعت قطعه که همه قطعه‌سازان نظر مثبتی به وی داشته باشند را به‌عنوان مشاور انتخاب کند تا بتواند در آن واحد تمام معضلات و مشکلات به وی منتقل شود. 
مرتضوی درباره حمایت هدفمند از تولیدات ایرانی گفت: صد درصد باید از تولیدات ایرانی حمایت شود و درخواست قطعه‌سازان از وزیر این است که شرکت‌ها و تولیدکنندگان قطعات را مورد حمایت قرار دهد و در مقابل از واردکنندگان حمایتی نکند زیرا واردات بی‌رویه باعث تضعیف تولید داخل شده است.

اشراف وزیر پیشنهادی بر مسائل 
عضو هیات‌مدیره انجمن سازندگان قطعات و مجموعه‌های خودرویی، رضا رحمانی را گزینه مناسبی برای تصدی وزارت صنعت، معدن و تجارت دانست و گفت: رضا رحمانی برای تصدی وزارت گزینه مناسبی است زیرا وی با صنعت بیگانه نیست و خود مدتی رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی بوده است.
محمد شهپری افزود: وزیر پیشنهادی دولت مشکلات صنعت را خوب می‌شناسند زیرا مدتی هم قائم‌مقام وزارتخانه بوده است. درنتیجه به مسائل وزارتخانه اشراف دارند. وی در ادامه گفت: با توجه به حضور وزیر پیشنهادی صنعت، معدن و تجارت در کمیسیون صنایع مجلس وی می‌توانند تعامل خوبی با اعضای این کمیسیون که از همکاران پیشین او هستند، داشته باشند. شهپری تصریح‌کرد: درحال‌حاضر قطعه‌سازان و خودروسازان با چالش‌های زیادی روبه‌رو هستند که تولیدشان را زیان‌ده کرده است. اگر به این شکل ادامه پیدا کند هیچ‌یک از این دو صنعت نمی‌تواند به فعالیت خود ادامه دهد. با وجود ضرر و زیان زیاد بهتر است نام خیریه روی این شرکت‌ها بگذاریم. 
عضو هیات مدیره انجمن قطعه‌سازان درباره پیشنهاد و انتظار از وزیر جدید گفت: تنها راه‌حل آزادسازی نرخ خودرو است و مشخص نیست زمانی که در زمینه پتروشیمی و سایر حوزه‌های زیرپوشش صنعت آزادسازی انجام شده چرا روی قیمت‌گذاری خودرو حساسیت وجود دارد. شهپری درباره یکی از برنامه‌های رضا رحمانی که حمایت هدفمند از تولید ایرانی است، گفت: البته با شعار نمی‌توان پیش رفت و باید در عمل اقدام کرد. یکی از مشکلات، نقدینگی خودروسازان است و باید در شورای پول و اعتبار نقدینگی خودروسازان مشخص شود.

نقطه اتصال و تفاهم مشترک مجلس و دولت 
دبیر انجمن سازندگان قطعات و مجموعه‌های خودرویی با اشاره به پیشینه رضا رحمانی در کمیسیون صنایع و معادن مجلس و وزارت صنعت، معدن و تجارت، وی را گزینه‌ای کاملا مناسبی برای تصدی وزارتخانه دانست و گفت: انجمن حمایت صد درصدی و نظر مثبت قطعه‌سازان را درباره گزینه پیشنهادی رئیس‌جمهوری اعلام می‌کند.
مازیار بیگلو اظهارکرد: انجمن قطعه‌سازان، حمایت صد درصدی و مثبت نسبت به رضا رحمانی به‌عنوان وزیر صنعت، معدن و تجارت دارد زیرا با توجه به پیشینه وی در مجلس به‌ویژه در کمیسیون صنایع، وی نقطه اتصال و تفاهم مشترک مجلس و دولت است. 
وی افزود: وزیر پیشنهادی وزارتخانه اشراف و شناخت کامل بر صنعت و معدن و تجارت کشور دارد و به‌ویژه همواره توجه ویژه به صنعت قطعه کشور داشته است و انجمن نیز حمایت کامل را از وی دارد. 
او ادامه داد: بسیار خوشبین هستیم که رحمانی تغییرات عمده و اساسی انجام دهد و کارنامه درخشانی را که تاکنون در وزارت صنعت، معدن و تجارت داشته با تصدی وزارت بتوانند درخشان‌تر کنند. 
دبیر انجمن قطعه‌سازان همچنین عنوان‌کرد: همان زمان که رحمانی عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس بود قطعه‌سازان در نشست‌ها و گردهمایی‌ها شرکت داشتند. بیگلو درباره انتظاری که از وزیر آینده در راستای حل مشکلات قطعه‌سازان وجود دارد، گفت: آنچه امروز قطعه‌سازی نیاز دارد، تسهیل تولید است. انتظار داریم وزیر صنعت، معدن و تجارت شرایطی را فراهم کند که قطعه‌سازان بتوانند با تیراژ بالا و به‌راحتی اقدام به تولید کنند و تا این حد درگیر موانع قانونی، بانکی، ارزی و تامین مواد اولیه داخلی و خارجی که به‌طور معمول زیرپوشش وزارتخانه است، نباشند.
وی افزود: امیدواریم بتوانیم مواد اولیه داخلی و خارجی را به‌راحتی تامین کنیم و با همان کیفیتی که تا به حال مشغول تولید بوده‌ایم و چه بسا بهتر از آن و با همان تیراژی که تاکنون تولید داشتیم و چه بسا بالاتر از آن به تولید ادامه دهیم. از این‌رو، انتظار قطعه‌سازان تسهیل این امور است. ازسوی دیگر، امیدواریم خودروساز نیز بتواند اقدام به خرید قطعه با تیراژ بالا و تولید خودرو با تیراژ بالا کند تا در مجموع بتوانیم رضایت مردم را هم در بحث حفظ و تعدیل نرخ و هم از نظر کیفیت محصولات برآورده کنیم. 
او درباره پیشنهادی که قطعه‌سازان به وزیر دارند، گفت: در گام نخست، تامین مواد اولیه مورد نیاز داخلی و خارجی است زیرا بزرگ‌ترین معضل قطعه‌سازان همین موضوع است.
 دبیر انجمن قطعه‌سازان درباره یکی از عنوان‌های برنامه رضا رحمانی که حمایت هدفمند از تولید ایرانی است، گفت: ما در قسمت مواد اولیه همیشه مشکل داشته‌ایم، به‌عنوان نمونه، یکی از مشکلاتی که وجود دارد این است که بورس کالا یا فروشندگان مواد اولیه داخلی، فولاد، مس، آلومینیوم، مواد پلیمری و پتروشیمی را متاسفانه با یک چوب می‌زنند و فرقی بین تولیدکننده و تاجر یا توزیع‌کننده مواد اولیه در بازار تولید وجود ندارد، در صورتی که در کشورهای دیگر، کسی که تولیدکننده است و مواد اولیه را برای تولید کالا و قطعه استفاده می‌کند، حساب جداگانه‌ای دارد و مواد را با یارانه ارزان‌تر و سریع‌تر دریافت می‌کند. بیگلو افزود: در همه جای دنیا مواد اولیه نخست به تولیدکننده اختصاص می‌یابد و پس از آن برای سایر مصارف، در بازار توزیع می‌شود.