تاریخ انتشار: 97-08-01 08:08:34 سه شنبه
نمایش: (146)

بدفروش‌ترین خودروهای موجود در ایران

بازار خودرو ایران یکی از بازارهای پرچالش با افت‌وخیزهای بسیار است. زمانی اقبال به خودروهای داخلی بالا بود و پس از آن ورود خودروهای خارجی و پیشرفت‌های بسیار این صنعت در جهان، توقع خریداران را بالا برد و امروز آنها به‌دنبال بهترین‌های این صنعت هستند.

هوندا آکورد
به‌گزارش«گسترش‌نیوز»، هوندا به‌عنوان یکی از برندهای اصیل و باسابقه ژاپنی، جزو خودروسازانی است که با وجود فروش گسترده رقبایش در ایران، نتوانسته در این بازار به موفقیت‌های بزرگی دست یابد. نمایندگی گلرنگ موتورفامیلی، وظیفه واردات خودروهای هوندا را برعهده داشت که به‌دلایل گوناگون نتوانست به‌خوبی انجام وظیفه کند.
درحال‌حاضر در بازار، خودروهای کارکرده هوندا و در مدل‌های سال۲۰۱۳ (۱۳۹۲خورشیدی) به بالا ۳خودرو آکورد، CR-V و سیویک را می‌توان یافت که این ۳خودرو در حقیقت به گمنامان بازار ایران تبدیل شده‌اند و نتوانسته‌اند به فروش موفقی دست یابند.
در شرایطی که بازار کشور مملو از خودروهای کره‌ای و چینی شده، شاید عده‌ای نیز علاقه به خرید خودرویی اصیل و باکیفیت ژاپنی داشته و اگر جزو خانواده‌های پرجمعیت باشند، انتخاب یک سدان بزرگ یا شاسی‌بلند می‌تواند نیاز آنها را برطرف کند. 
درحال‌حاضر سدان آکورد را می‌توان با مدل‌های۲۰۱۳ تا ۲۰۱۶ (۱۳۹۲تا۱۳۹۵) و در تعداد بسیار محدود و اندک با مدل۲۰۱۷ (۱۳۹۶)خریداری کرد و بیشتر نمونه‌های۲۰۱۳ و ۲۰۱۴ (۱۳۹۲ تا۱۳۹۴) به شکل کارکرده در دسترس است و به‌سختی می‌توان نمونه صفر کیلومتر از این خودرو را خریداری کرد.
بخش فنی آکورد مدل۲۰۱۶ از پیشرانه ۲.۴لیتری بهره می‌برد که به‌خوبی با جعبه‌دنده CVT هماهنگ شده است و می‌تواند این سدان به‌نسبت سنگین با وزن ۱۵۸۰کیلوگرم را در مدت زمان ۷.۸ثانیه از حالت سکون به سرعت ۱۰۰کیلومتر بر ساعت برساند.
 نزدیک‌ترین رقیب به آکورد، کیااپتیما است که در مدل۲۰۱۶ از پیشرانه ۲.۴لیتری مانند آکورد بهره می‌برد و می‌تواند با بهره‌گیری از جعبه‌دنده اتوماتیک ۶سرعته در مدت زمان حدود ۱۰ثانیه به سرعت ۱۰۰کیلومتر بر ساعت برسد. از این نظر می‌توان آکورد را سدانی موفق و قابل‌قبول در بخش فنی دانست.
در بخش تجهیزات رفاهی نیز از مدل‌های۲۰۱۳ تا ۲۰۱۶ شاهد سدانی کامل هستیم و از جمله امکانات این خودرو می‌توان به صندلی‌های چرم برقی، تهویه اتوماتیک دوگانه، کروزکنترل، ترمزدستی برقی، سنسور پارک و دوربین دید عقب اشاره کرد. 
در نهایت آکورد را می‌توان خودرویی باکیفیت، پرقدرت، مجهز به امکانات قابل‌قبول و با سواری نرم و هندلینگ مناسب دانست که علاوه‌بر دارا بودن چهره‌ای زیبا در داخل و خارج خودرو، گزینه‌ای خاص نیز به‌شمار می‌رود اما در نهایت به فروشی که شایسته بود دست نیافت.


هوندا CR-V
CR-V را می‌توان تنها شاسی‌بلند و در اصل کراس‌اوور هوندا در ایران دانست که درحال‌حاضر تنها در مدل۲۰۱۶ و به تعداد بسیار اندک در مدل۲۰۱۷ یافت می‌شود. 
این خودرو برای نخستین‌بار در سال۱۹۹۵ (۱۳۷۴خورشیدی) به تولید رسید و هم‌اکنون شاهد حضور چهارمین نسل این بلندقد چشم‌بادامی در کشورمان هستیم. 
شاسی‌بلند هوندا به‌واسطه ویژگی‌های مثبت در بسیاری از زمینه‌ها چه در بخش فنی و چه در بخش ظاهری و کیفیت در بسیاری از موارد توانسته عناوین گوناگونی را کسب کند و از جمله آنها می‌توان به کسب عنوان پرفروش‌ترین کراس‌اوور در سال۲۰۱۴ در امریکا اشاره کرد.
 طراحیCR-V را می‌توان کاملا خاص و مدرن دانست؛ که شاید موردپسند هر فردی نباشد و این خاص‌گرایی در بخش جلو خودرو نمود بیشتری پیدا می‌کند اما بخش عقب خودرو کمی ساده‌تر طراحی شده است.
به نظر می‌رسد در صورت حضور پررنگ‌تر این خودرو در کشورمان، چهره این خودرو ماندگاری بیشتری در طول زمان پیدا کند و نظر مشتریان را به سمت خود جلب کند. 
درحال‌حاضر هرچند نمونه‌های صفرکیلومتر این خودرو به سختی یافت می‌شود اما در مدل‌های کارکرده این خودرو باید با رقبایی مانند تویوتا ۴ RAV، میتسوبیشی‌اوتلندر، هیوندای‌سانتافه و کیاسورنتو به رقابت بپردازد.
 یکی از نکات قابل توجه این مدل و ۲مدل دیگر سیویک و آکورد را می‌توان در استفاده از مواد اولیه کاملا مرغوب در کابین خودرو به‌ویژه برای چرم صندلی‌ها دانست که حتی در نمونه‌های با کارکرد بالا نیز صندلی‌ها شکل و ظاهر خود را حفظ کرده‌اند؛ موردی که کمتر برای خودروهای کره‌ای شاهد آن هستیم.
 CR-V از پیشرانه ۲.۴لیتری ۱۸۵ اسب‌بخاری بهره می‌برد و در مدت زمان تنها ۸.۵ ثانیه به‌واسطه جعبه دنده CVT اتوماتیک می‌تواند به مرز ۱۰۰کیلومتر بر ساعت برسد از این جهت می‌توان این شاسی‌بلند را پرقدرت دانست.
 در بخش تجهیزات رفاهی نیز CR-V از امکانات مناسبی مانند تهویه اتوماتیک دوگانه، کروزکنترل، دوربین دید عقب، سنسور پارک، سامانه حرکت بین خطوط و هشدار نقطه کور بهره می‌برد.
 با توجه به اینکه ممکن است در تهیه قطعات خودروهای هیوندای، به‌ویژه در شرایط حال حاضر که خودروهای پرطرفدار نیز در این زمینه مشکل دارند، خرید این محصولات پیشنهاد نمی‌شود.


 هوندا سیویک
سیویک را می‌توان سدان کامپکت و اقتصادی هوندا دانست که آن را برای خروج از دوران رکود اقتصادی در غرب طراحی کرد و نسلی که درحال‌حاضر در کشور وجود دارد، نهمین نسل این خودرو است. هوندا با طراحی هر نسل از این خودرو از گذشته خود و بازخوردهای خریداران درسی آموخت و از آن برای کامل‌تر شدن محصول اقتصادی خود استفاده کرد.
 در نهایت سیویکی که در کشور و در مدل ۲۰۱۳ یافت می‌شود، حاصل تلاش‌های هوندا برای ساخت یک سدان شهری تمام‌عیار است که می‌توان طراحی خارجی این خودرو را کاملا خاص و فضایی توصیف کرد که آن را از سایر خودروها متمایز می‌کند و این طراحی منحصربه‌فرد را در داخل خودرو نیز شاهد هستیم. 
هرچند این محصول توانست به یکی از موفق‌ترین محصولات هوندا در بازار جهانی تبدیل شود و بتواند فروش بسیار موفقی در بازار امریکا داشته باشد اما برخلاف آن در کشورمان نتوانست حضور موفقی داشته باشد و از جمله دلایل آن می‌توان به نداشتن نمایندگی‌های گسترده در کشور، مشکلات واردات و همچنین قیمت‌گذاری نامناسب آن دانست.
 تمامی این موضوع‌ها سبب شد تا یک خودرو موفق در کشورمان به یک خودرو کاملا ناموفق تبدیل شود.
هوندا سیویک در بخش فنی از پیشرانه ۱.۸لیتری ۱۴۰اسب‌بخار بهره می‌برد که تنها ۸اسب‌بخار از هموطن خود یعنی مزدا۳ کمتر است و شتاب صفر تا ۱۰۰سیویک و مزدا۳ به ترتیب ۱۰.۴ و ۹.۲ثانیه است؛بنابراین می‌توان گفت سیویک با توجه به پیشرانه کم‌حجم‌تر نسبت به مزدا۳ با پیشرانه ۲لیتری عملکرد مناسبی دارد.
 کابین سیویک نیز مانند سایر محصولات این برند باکیفیت است و طراحی زیبا و جاداری دارد. همچنین تجهیزاتی مانند کروزکنترل، سان‌روف، دوربین دید عقب و تهویه اتوماتیک برای این خودرو در نظر گرفته شده است.


شکست بزرگ مینی‌ون‌ها در کشور
در کشورهای گوناگون افراد با توجه به نیاز خود اقدام به انتخاب سگمنت مورد نظر از بین خودروهای می‌کنند. سگمنت خودروهای مینی‌ون یا MPVها در ایران نادیده گرفته شدند و تنها تعداد اندکی به سمت خرید این نوع خودروها رفته‌اند.
امروز استفاده از خودروهای شاسی‌بلند به‌شدت در کشور گسترش‌یافته و بازار این نوع خودروها داغ شده است. در کشورهای گوناگون هر فرد یا خانواده‌ای برحسب نیاز خود اقدام به خرید خودرو می‌کند، در این میان سگمنت مینی‌ون‌ها به‌شدت مورد توجه خانواده‌ها دارد زیرا مهم‌ترین مسئله برای خانواده‌ها فضای داخل کابین است که با خریداری این سگمنت از این لحاظ به خوبی تامین خواهد شد. در ایران نیز چندین شرکت با مینی‌ون‌های خود وارد بازار شده‌اند که از جمله آنها می‌توان به هیوندای، سانگ‌یانگ و کیا اشاره کرد. با توجه به اینکه نرخ خودروهای وارداتی در کشورمان بالاست، بنابراین خریداران ترجیح می‌دهند به‌جای خرید مینی‌ون‌ها به سراغ شاسی‌بلندها بروند. این مورد به ظاهر خودروهای مینی‌ون مربوط می‌شود زیرا این خودروها به‌طور معمول ظاهر ساده‌تری دارند اما در مقابل می‌توان آنها را کاربردی‌تر دانست.


کیا کارنیوال و کارنز
دو مینی‌ون ازسوی شرکت اطلس‌خودرو به‌شکل همزمان به کشور وارد شد که کارنیوال و کارنز نام‌های آنها بود. این دو خودرو با وجودبرخورداری از قابلیت‌ها و فضای داخلی مناسب برای خانواده‌ها ازسوی خریداران با استقبال روبه‌رو نشد. کیا کارنیوال از لحاظ ابعادی در رده‌ای بزرگ‌تر از کارنز قرار می‌گیرد و در بخش فنی به پیشرانه ۲.۷لیتری ۶سیلندر با حداکثر توان ۱۸۹اسب‌بخار مجهز شده است. برای کارنیوال گیربکس ۵سرعت اتوماتیک در نظر گرفته شده که توان را به محور عقب نیز منتقل می‌کند. کارنیوال به‌عنوان یک ون ۷نفری از ویژگی‌های مثبتی مانند ایربگ‌های راننده، سرنشین و جانبی، تهویه اتوماتیک، گرمکن صندلی‌های جلو، سان‌روف، سنسور پارک عقب و کروز کنترل بهره می‌برد. کیا کارنز نیز به‌عنوان یک مینی‌ون ۷ نفری، می‌توان آن را برادر کوچک‌تر کارنیوال دانست که از پیشرانه ۲لیتری ۴ سیلندر با حداکثر توان ۱۴۵اسب‌بخار بهره می‌برد. شتاب صفر تا صد کارنز حدود ۱۲ثانیه است و می‌توان آن را با توجه به ابعاد و جثه این خودرو مناسب تلقی کرد. پس از مدت‌ها نسل جدید کارنز نیز با مدل۲۰۱۵ و ۲۰۱۶ ازسوی اطلس‌خودرو به بازار وارد شد که استقبال از این خودرو حتی از نسل قبلی آن در ایران نیز کمتر بود. نسل جدید کارنز به پیشرانه ۲لیتری با حداکثر توان ۱۶۶اسب‌بخار مجهز شده و از لحاظ امکانات رفاهی در سطح قابل‌قبولی قرار می‌گیرد اما مسئله اساسی، بدفروش بودن این نوع خودروهاست که حتی علاقه‌مندان به مینی‌ون‌ها را از خرید آنها پشیمان می‌کند.


سانگ‌یانگ رودیوس
سانگ‌یانگ که خودروسازی مشهور در کره‌جنوبی است از گذشته تمرکز خاصی روی تولید محصولات شاسی‌بلند و ویژه آفرود داشته است. خودروهای این شرکت تا چندی پیش با وجود برخورداری از توانایی و کیفیت فنی بسیار بالا دارای چهره‌های عجیب و غریب بود. رودیوس نیز که می‌توان آن را یکی از برترین مینی‌ون‌های موجود در کشور دانست از چهره خاص و متفاوتی برخوردار است که به عقیده بسیاری از افراد می‌توان آن را یکی از زشت‌ترین خودروهای تاریخ دانست. 
این خودرو در بخش فنی از پیشرانه ۳.۲لیتری ۶سیلندر بهره می‌برد که توانایی تولید حداکثر توان ۲۲۰اسب‌بخار را دارد؛ بنابراین می‌توان رودیوس را مینی‌ونی قدرتمند در این سگمنت دانست. ضمن اینکه این خودرو از سامانه انتقال قدرت چهارچرخ متحرک استفاده می‌کند که علاوه‌بر ایجاد هندلینگ بهتر، عملکرد مناسب‌تری را در شرایط آفرود نیز فراهم خواهد کرد. 
 رودیوس از لحاظ امکانات رفاهی و فضای کابین در شرایط ایده‌الی قرار دارد اما یکی از نکات منفی بسیار بزرگ درباره این خودرو، مصرف سوخت آن است. مصرف سوخت رودیوس به شکل ترکیبی ۱۹لیتر در هر ۱۰۰کیلومتر اعلام شده که این رقم بسیار بالاست. در زمینه امکانات رفاهی این خودرو می‌توان به مواردی مانند سیستم مالتی‌مدیا مجهز به بلوتوث، سنسور باران، سنسور نور، گرمکن صندلی‌های جلو، کروز کنترل، سنسور پارک و سان‌روف اشاره کرد. بنابراین حتی با وجود خودروهای وارداتی جدید می‌توان رودیوس را از لحاظ امکانات رفاهی خودرویی مناسب تلقی کرد که بیشتر مولفه‌های لازم را 
دارد.